portal osiedli, dzielnic i miast

Gdańsk Południe - Forum

Pogaduchy z sąsiadami - bez wychodzenia z domu!
Primary Navigation


FAQFAQ    SzukajSzukaj    ProfilProfil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości    RejestrujRejestruj    ZalogujZaloguj   
www.MojeOsiedle.pl » Rada Osiedla Ujeścisko Łostowice » Forum » Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują
Napisz nowy temat Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat     

Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

Idź do strony 1, 2    Następna     Odpowiedz do tematu    
Autor Wiadomość
bartosz b 
   

VIP


Dołączył: Sob Lis 27, 2004 20:07
Posty: 969
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Pon Lis 02, 2015 17:17    Temat postu: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

Nie doczekaliśmy się budowy gimnazjum w naszej dzielnicy, więc może dobrze, że ta instytucja zostanie zlikwidowana i dzieciaki do 8 klasy "dochodzą" w SP12, a potem normalnie do liceum.

Obawiam się jednak, że mainstream tak nakrzyczy, że reformę przesuną kilka lat i dla moich dzieciaków problem będzie. No bo gdzie mają chodzić (skoro na pewno nie do "kołchoz-patologii" na Chełmie)?
mieszkaniecUjesciska 
   

VIP


Dołączył: Pon Lut 09, 2009 20:23
Posty: 1006
Skąd: Gdańsk Ujeścisko

PostWysłany: Pon Lis 02, 2015 19:30    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

SP12 musiałaby chyba na pewien czas przestać przyjmować kolejne roczniki zerówek i klas pierwszych, żeby pomieścić dzieci do 8 klasy włącznie. Przecież już teraz pęka w szwach. W okolicy po prostu trzeba budować kolejną szkołę publiczną, nieważne już czy podstawówkę czy gimnazjum. Nie mniej jednak jestem za likwidacją gimnazjów, tylko obawiam się kosztów z tym związanych. Prawdopodobnie trzeba bedzie po raz kolejny zmienić program nauczania, tym razem pod kątem ośmioletniej podstawówki. Nie wiadomo czy darmowe podręczniki, które niedawno wypuściło ministerstwo nie pójdą na przemiał.
Moim zdaniem niepotrzebna była ta cała reforma szkolnictwa sprzed kilku lat i utworzenie gimnazjów.
kuzyn123 
   

Forumowicz


Dołączył: Sob Kwi 30, 2011 23:06
Posty: 176
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 18:01    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

Darmowe podręczniki? Czy wy ludzie myślicie, że jak Wam Tusk/Kopacz powiedziała darmowe, to to jest darmowe? Evil or Very Mad


Gimnazjum jak najbardziej powinno pójść do likwidacji. Pomijajac "patologie" jakie sie tworzą przez ten zbędny twór, dochodzi jeszcze kwestia programowa. Teraz jest w końcu szansa na spójny program nauczania.
trojub 
   

Forumowicz


Dołączył: Czw Wrz 19, 2013 8:34
Posty: 159
Skąd: Gdańsk-Ujeścisko

PostWysłany: Wto Lis 03, 2015 23:58    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

Pomimo, że sam byłem bardzo przeciwny tworzeniu gimnazjów (co zresztą w dużej mierze zrobili dzisiejsi posłowie PISu - wtedy w barwach AWS), to likwidacja ich teraz będzie kompletnie bez sensu. Ostatnia rzecz jaka jest potrzebna teraz w szkole to kolejny wieloletni bałagan. Całkowita likwidacja gimnazjów będzie wymagała kilkunastu lat bałaganu (co najmniej cały cykl edukacyjny). Moim zdaniem będzie to gwóźdź do trumny sytemu edukacji.

Przy okazji dziwi mnie, że części osób się wydaje, że można nagle polityczną decyzją, od 1 9 2016 wrzucić gimnazja z powrotem do podstawówek. Każdy kto ma dziecko w 8-ce lub 12-ce wie, że w perspektywie kilku lat nie ma mowy o żadnych dodatkowych rocznikach w tych szkołach. Jeżeli gimnazjum zostanie przemianowane na podstawówkę, to będzie to tylko zmiana tabliczki na budynku 3-ki na Chełmie. Nie rozwiąże to żadnych problemów jakie się wiążą z gimnazjami. Niestety jest to zwykła propaganda dla ludzi, którzy nie mają pojęcia jak działa system edukacji.

Swoją drogą, obniżenie poziomu edukacji jest spowodowane wieloma czynnikami, wśród których utworzenie gimnazjów to tylko jeden z elementów (i wcale nie najważniejszy). Największym problem są drastyczne cięcia godzin w stosunku do czasów zamierzchłych, co częściowo wynika z różnych dziwnych zajęć typu religia, etyka, WDŻ, przedsiębiorczość i tego typu głupoty. Do tego zaszły nieodwracalne zmiany kulturowe przez które dzieciaki (a często też ich rodzice) mają w nosie naukę. Jest też problem z edukacją nauczycieli - ale to zupełnie inna historia.

Jeżeli chodzi o darmowe podręczniki, to oczywiście nie są idealne, ale jest to jakaś próba wyjścia z zupełnie patologicznej sytuacji jak była wcześniej, gdy wydawcy zmuszali rodziców do zakupu książek w cenie ok. 20 zł, gdy koszt ich druku wynosił ok. 2 zł. Darmowy podręcznik oczywiście nie jest darmowy, ale jest wielokrotnie tańszy niż podręcznik komercyjny. No i w odróżnieniu od obecnych pomysłów w stylu 'rozwalmy jak najwięcej się da', był to pomysł pozytywny.

Jakość podstawy programowej to też bezmyślnie powtarzany mit. Nie ma tak naprawdę żadnych problemów z jej spójnością, a jedyny problem jaki jest, to że treści nauczania jest mało, a to z kolei wynika z tego, że drastycznie obcięto liczby godzin. Tu jednak łączenie szkół raczej zaszkodzi niż pomoże, bo pochłonie mnóstwo pieniędzy, które inaczej można by spożytkować znacznie lepiej.
kuzyn123 
   

Forumowicz


Dołączył: Sob Kwi 30, 2011 23:06
Posty: 176
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Śro Lis 04, 2015 0:40    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

Cytat:
przedsiębiorczość i tego typu głupoty


Grażyna trzymaj mnie. Jeden z najważniejszych przedmiotów w życiu, który powinien oczwyście występować w szkole ale na o wiele wyższym poziomie.
Poza tym naprawdę myślisz @trojub, że rząd zapłacił po 2 zł od podręcznika tym wydanictwom? Naiwne jest to twoje podejście, że chcieli dobrze. Tak się kręci pieniądze legalnie kosztem ludzi, jeśli jeszcze ktoś nie wie.


A jako student mogę zapewnić, że te wypociny o podstawie programowej to kompletne bzdury.
Są problemy ze spójnością programową i to ogromne. Największe w historii: podstawówka, gimnazjum, liceum 1 klasa, liceum 2 klasa. 4 razy pod rząd osobiście uczyłem się o Starożytnym Rzymie.

W podstawówce za moich czasów zaczynało się standardowo od starożytności/czasów pierwotnych i kończyło na wczesnym średniowieczu.

W gimnazjum znów powtórka tego samego, mniej prehistorii i tym razem materiał urywa się na średniowieczu (tam zazwyczaj kończą szkoły), a nowożytności są fragmenty, zależnie od nauczycieli.

1 klasa liceum w każdej szkole to dzisiaj klasa ogólna, czyli mamy historię i lecimy znów od nowa od Starożytnego Rzymu do tego jak najdalej się uda.

2 klasa liceum w moim przypadku, czyli klasy matfiz to ponowny start od nowa. Tylko teraz zamiast historii jest historia i społeczeństwo. Realizuje się go w 4 blokach, z czego 2 są na tym samym podręczniku. Do wyboru jest kilka tematów. Nie ważne też jaki się zacznie, np. wojna i wojskowość a i tak znów zaczyna się od legionów rzymskich i hoplitów.
trojub 
   

Forumowicz


Dołączył: Czw Wrz 19, 2013 8:34
Posty: 159
Skąd: Gdańsk-Ujeścisko

PostWysłany: Śro Lis 04, 2015 8:35    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

kuzyn123 napisał:

Grażyna trzymaj mnie. Jeden z najważniejszych przedmiotów w życiu, który powinien oczwyście występować w szkole ale na o wiele wyższym poziomie.

W teorii/nazwie oczywiście brzmi dobrze, ale realia są takie, że jest to w szkole zmarnowany czas. No i jest ten wszędzie wałkowany problem religii. Jestem pewien, że gdyby te dwie godziny w tygodniu przeznaczyć np. na powrót fizyki, czy chemii w podstawówce, albo zwiększyć liczbę godzin informatyki, to korzyści byłyby wielokrotnie większe niż zabawa w reorganizację szkół. Ale oczywiście na to się nikt nie porwie, lepiej wmawiać ludziom, że w szkole jest źle, bo są gimnazja. Myślisz, że likwidacja gimnazjum sprawi, że 'Przedsiębiorczość' będzie uczona lepiej?
Cytat:

Poza tym naprawdę myślisz @trojub, że rząd zapłacił po 2 zł od podręcznika tym wydanictwom? Naiwne jest to twoje podejście, że chcieli dobrze. Tak się kręci pieniądze legalnie kosztem ludzi, jeśli jeszcze ktoś nie wie.

Wstydziłbyś się używać takich argumentów - powiedzieć, że ktoś coś robi tylko po to, żeby robić wałki możesz w stosunku do każdej czynności. Albo masz konkretne informacje na ten temat, albo powtarzasz bezwartościowe frazesy. Używając takiej argumentacji, to jaką masz pewność, że likwidacja gimnazjów to też nie jest pomysł na kolejny wałek? Dlaczego nie? - bo będzie to robił PIS, a podręczniki robiła PO? Jeżeli tak myślisz, to bardzo mało jeszcze wiesz o świecie - przyjmij do wiadomości, że pieniądze i wałki nie mają przynależności partyjnej.
Ale wracając do tematu, to efekt darmowego podręcznika jest taki, że dla rodziców jest to bardzo duża ulga. Jeżeli tak bardzo żal ci wydawców, to sprawdź sobie jak gigantycznych pieniędzy na podręcznikach dorobiła się np. jedna z najbogatszych osób na pomorzu - właścicielka GWO. Taka sytuacja moim zdaniem była o wiele bardziej patologiczna niż to co mamy teraz (nawet jeżeli wciąż są rzeczy do poprawy).
Cytat:

A jako student mogę zapewnić, że te wypociny o podstawie programowej to kompletne bzdury.
Są problemy ze spójnością programową i to ogromne. Największe w historii: podstawówka, gimnazjum, liceum 1 klasa, liceum 2 klasa. 4 razy pod rząd osobiście uczyłem się o Starożytnym Rzymie.

Jeżeli rzeczywiście jesteś studentem, to znaczy, że uczyłeś się według starej podstawy programowej - teraz w podstawie nie ma problemów, o których piszesz. Nie interesuje mnie specjalnie historia, ale znam bardzo dobrze podstawę dla przedmiotów ścisłych i jest ona obecnie napisana całkiem przyzwoicie.
Jak pisałem wcześniej sam byłem gorącym przeciwnikiem tworzenia gimnazjów, bo wiedziałem, że będzie to kilkanaście lat niepotrzebnego bałaganu. I Twój argument z podstawą tylko to potwierdza - potrzeba było kilkunastu lat, żeby to wszystko zaczęło mieć ręce i nogi. Rozwalenie tego teraz zafunduje nam kolejne kilkanaście lat bałaganu i w pewnym sensie będzie to powtórka błędu jaki popełniono tworząc gimnazja.
Naprawdę sposób podziału szkoły na kawałki ma marginalne znaczenie dla jakości kształcenia - to co jest naprawdę dla edukacji zabójcze to ciągłe rewolucje.
mieszkaniecUjesciska 
   

VIP


Dołączył: Pon Lut 09, 2009 20:23
Posty: 1006
Skąd: Gdańsk Ujeścisko

PostWysłany: Śro Lis 04, 2015 21:04    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

kuzyn123 napisał:
Darmowe podręczniki? Czy wy ludzie myślicie, że jak Wam Tusk/Kopacz powiedziała darmowe, to to jest darmowe? Evil or Very Mad

Jasne, że nie są darmowe, zapłacili za nie wszyscy podatnicy, więc wydawnictwo, które wygrało na nie przetarg i tak zarobiło. Nie mniej jednak trochę to ukróciło wydawnictwom czerpanie zysków w kolejnych latach, ujednolicił się program nauczania w kwestii wyboru podręczników przez nauczycieli i podratowało to budżet niejednej rodziny. Zresztą nie ma o co bić piany, bo te "darmowe" podręczniki są i tak tylko do każdej pierwszej klasy danego etapu nauczania.
Nie znam dokładnie obecnego programu nauczania, ale również słyszałem negatywne opinie, że niepotrzebnie powtarzany jest ten sam materiał na każdym etapie.
Co do likwidacji gminazjów, mimo że jestem za, to też uważam, że może to być za duża rewolucja. Mleko się już wylało i z takiej likwidacji może być więcej szkody niż pożytku. No bo jak chociażby to teraz logistycznie rozwiązać? Na przykład przestać przyjmować kolejne dzieci do SP12 a te co juz w niej są dociągnac do 8 klasy? A co z nowymi maluchami, które mieszkają bardzo blisko SP12. Posłać do zerówki w SP8 na Chełmie? A może jednak wypychać sześcioklasistów z SP12 do jakiejś "niepełnej" podstawówki na Chełmie w budynku po byłym gimnazjum, w której dokończą tylko 7 i 8 klasę? Jedyna róznica względem gimnazjum będzie wówczas tylko taka, że klasy będą składały się z tych samych uczniów od początku do końca trwania podstawówki.
bartosz b 
   

VIP


Dołączył: Sob Lis 27, 2004 20:07
Posty: 969
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Śro Lis 04, 2015 22:47    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

mieszkaniecUjesciska napisał:
A może jednak wypychać sześcioklasistów z SP12 do jakiejś "niepełnej" podstawówki na Chełmie w budynku po byłym gimnazjum, w której dokończą tylko 7 i 8 klasę? Jedyna róznica względem gimnazjum będzie wówczas tylko taka, że klasy będą składały się z tych samych uczniów od początku do końca trwania podstawówki.


Już samo to będzie na duży plus.

A o darmowych podręcznikach tylko słyszałem. Podobno są w młodszych rocznikach. Co roku w kolejnych. Akurat systematycznie tak, że moich już nie obejmują. Tak jak i becikowe.
trojub 
   

Forumowicz


Dołączył: Czw Wrz 19, 2013 8:34
Posty: 159
Skąd: Gdańsk-Ujeścisko

PostWysłany: Śro Lis 04, 2015 23:25    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

mieszkaniecUjesciska napisał:
Na przykład przestać przyjmować kolejne dzieci do SP12 a te co juz w niej są dociągnac do 8 klasy? A co z nowymi maluchami, które mieszkają bardzo blisko SP12. Posłać do zerówki w SP8 na Chełmie?

SP8 jest chyba bardziej przeładowana niż SP12 - już teraz jest tam kilkanaście zerówek. Nie ma mowy o posłaniu tam kogokolwiek.

Co mnie jeszcze dziwi, to rzeczywiście jako rodzice chcielibyście, żeby w podstawówce z 6-7 letnimi dziećmi były 15 letnie dryblasy? Czy może wierzycie, że jak ci nastolatkowie trafią do podstawówki z bobasami, to nagle zrobią się nich grzeczne dzieci? Moim zdaniem efekt będzie dokładnie odwrotny i dzieci wieku 5-6 klasy zaczną znacznie szybciej naśladować starszych kolegów/koleżanki.
bartosz b napisał:

Nie doczekaliśmy się budowy gimnazjum w naszej dzielnicy, więc może dobrze, że ta instytucja zostanie zlikwidowana i dzieciaki do 8 klasy "dochodzą" w SP12, a potem normalnie do liceum.

Na to specjalnie nie licz - po pierwsze jest to fizycznie niemożliwe, bo w sp12 nie ma miejsca dla dodatkowych roczników, a po drugie nawet jak zaczną tę reformę robić, to będzie to rozłożone na kilkanaście lat - dzisiaj pojawiła się data 2026 jako docelowa data końca reformy, a moim zdaniem to i tak jest bardzo optymistyczny termin. Dzieci aktualnie chodzących do szkoły na pewno nie będzie to w ogóle dotyczyć - one muszą skończyć szkołę według podstawy z jaką zaczęli naukę.

W najbardziej optymistycznym wariancie likwidacja gimnazjów będzie dotyczyć dzieci, które rozpoczną naukę w przyszłym roku szkolnym - ale to będzie wymagało napisania i wdrożenia podstawy programowej w kilka najbliższych miesięcy, co jest w zasadzie nierealne (albo będzie to zrobione zupełnie byle jak). Bardziej realny termin, to że dotknie dzieci rozpoczynających naukę w 2017/2018 - to nadal będzie trudne, ale bardziej realne. Tak wygląda zderzenie wyborczych obiecanek z realiami.


Ostatnio zmieniony przez trojub dnia Thu Nov 05, 2015 8:24, liczba edycji: 2
kuzyn123 
   

Forumowicz


Dołączył: Sob Kwi 30, 2011 23:06
Posty: 176
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Śro Lis 04, 2015 23:54    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

@trojub
Powrót chemii czy fizyki w podstawówce nie ma sensu, co rocznik to mniej zdolny, ale nie przez brak takich przedmiotów a przez wychowanie. Więc dopóki nie zmieni się wychowanie dzieci przez rodziców, to nie ma co dokładać materiału w podstawówce.

Co do religii to nie wiem jak jest teraz w gimnazjum, ale w liceum ja się z niej wypisałem. W zamian mogłem mieć etykę albo nic. Wybrałem nic. Teoretycznie też można powiedzieć, że czas zmarnowany, ale jeśli ktoś chce wykorzystać tę godzinę/dwie na naukę, a czasami się przydawała przed sprawdzianem, to sobie wykorzysta.

Podręcznik. W Polsce większość rzeczy, którymi zajmuje się 'państwo' zakrawa o korupcję bo taki jest system i tyle. Co do gimnazjum, oczywiście. To też może być, a pewnie i będzie przekręt finansowy w pewnym stopniu. Ale to już nie wynika tak jak sam napisałeś z przynależności partyjnej tylko z winy systemu, który doprowadza do takich sytuacji.
A ulga dla rodziców jest pozorna, ile można ludziom powtarzać? Rodzic płaci podatki, więc ten podręcznik nie jest fundowany z pieniędzy Marsjan tylko rodziców. A, że ktoś musi te podatki wziąć, a następnie wydać na ten podręcznik to też dostanie swoją pensję. W rzeczywistości tego nie widać, że wychodzi na to samo a nawet gorzej. Bo to co przeznaczy się na zakup podręcznika i opłacenie urzędnika może szło na jakieś materiały dydaktyczne do szkół?

Podstawa programowa. Uczyłem się na nowej podstawie jako pierwszy rocznik i zdawałem nową maturę, z którą i tak były cyrki bo na kilka miesięcy przed nawet nauczyciele niewiedzieli jak będzie ona wyglądać.

Co do przedmiotów ścisłych, matematyka w mojej klasie matfiz wyglądała tak, że zanim napisaliśmy sprawdzian z działu X to byliśmy już w połowie działu Y. Jeśli to jest dobrze rozplanowana podstawa programowa to jestem papieżem.
O fizycie i chemii to już chyba szkoda gadać. Nauczycielka w liceum była załamana poziomem wiedzy mojego rocznika, a to dlatego, że nie przerobiliśmy całego materiału, którego było za dużo. Nie tyczy się to tylko mnie, każdy z nas z innej szkoły miał ten sam problem.
Z fizyką tak samo, ale tutaj łatwiej nadrobić zaległości. Każdy miał wiedzę na innym poziomie.

Jak dla mnie ta podstawa programowa jest pełna błędów, z resztą wystarczy spytać się nauczycieli w liceum i wykładowców co mają ludzi z 1 roku.

-----
A odnośnie problemu budynków, cóż. Zamiast budować ECS, który za kilka lat i tak pewnie trafi do rozbiórki poprzez błędy w wykonaniu to można było zbudować kilka szkół i problem by się rozwiązał.
dwaportery 
   

VIP


Dołączył: Czw Cze 08, 2006 22:42
Posty: 855
Skąd: 5 hills bergiela

PostWysłany: Czw Lis 05, 2015 7:00    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

państwowy (tak wolę nazywać zamiast darmowym) podręcznik jest wiele tańszy niż prywatny, między innymi dlatego że ma służyć co najmniej 3 rocznikom po kolei, nawet jeśli ileś tam "wypadnie" z systemu przed upływem 3 lat, to i tak jest to nie więcej niż połowa ceny, którą trzeba by zapłacić za nowy podręcznik co rok,;

niby prywatne też można oddać / sprzedać młodszym rocznikom, ale biorąc pod uwagę dowolność nauczycieli przy wyborze podręcznika i setki ich wersji dla tego samego przedmiotu w danym roczniku oraz zachęty wydawców dla szkół i nauczycieli, takie możliwości były bardzo ograniczone

_________________
jeśli kogoś obraża strona www.satan.pl to proszę o wskazanie konkretnych obraźliwych treści na tej stronie a nie płakanie administratorowi w rękaw
trojub 
   

Forumowicz


Dołączył: Czw Wrz 19, 2013 8:34
Posty: 159
Skąd: Gdańsk-Ujeścisko

PostWysłany: Czw Lis 05, 2015 8:55    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

kuzyn123 napisał:
@trojub
Powrót chemii czy fizyki w podstawówce nie ma sensu, co rocznik to mniej zdolny, ale nie przez brak takich przedmiotów a przez wychowanie. Więc dopóki nie zmieni się wychowanie dzieci przez rodziców, to nie ma co dokładać materiału w podstawówce.

Sam widzisz, że utworzenie gimnazjów to nie jest jedyny winowajca obniżenia poziomu nauczania.
Cytat:

Co do religii to nie wiem jak jest teraz w gimnazjum, ale w liceum ja się z niej wypisałem. W zamian mogłem mieć etykę albo nic. Wybrałem nic. Teoretycznie też można powiedzieć, że czas zmarnowany, ale jeśli ktoś chce wykorzystać tę godzinę/dwie na naukę, a czasami się przydawała przed sprawdzianem, to sobie wykorzysta.

Tu w ogóle nie chodzi o to, co ty robisz w wolnym czasie. Problem polega na tym, że państwo za te lekcje religii płaci (nawet jak na nie nie chodzisz). A żeby móc za nie płacić trzeba było obciąć godziny innych przedmiotów - i to jest konkretny problem.
Cytat:

Podręcznik. W Polsce większość rzeczy, którymi zajmuje się 'państwo' zakrawa o korupcję bo taki jest system i tyle. Co do gimnazjum, oczywiście. To też może być, a pewnie i będzie przekręt finansowy w pewnym stopniu. Ale to już nie wynika tak jak sam napisałeś z przynależności partyjnej tylko z winy systemu, który doprowadza do takich sytuacji.

No dobrze, ale w takim razie nie możesz używać argumentu o korupcji do krytykowania 'darmowego podręcznika', bo jak sam stwierdzasz nie jest to specjalnie cecha akurat tego pomysłu. Oczywiście ten podręcznik ma mnóstwo wad - sam mógłbym ich sporo wymienić, ale generalnie uważam to za bardzo dobry pomysł (a uwierz mi, że znam się na tym, bo sam jestem autorem podręczników).
Cytat:

A ulga dla rodziców jest pozorna, ile można ludziom powtarzać? Rodzic płaci podatki, więc ten podręcznik nie jest fundowany z pieniędzy Marsjan tylko rodziców. A, że ktoś musi te podatki wziąć, a następnie wydać na ten podręcznik to też dostanie swoją pensję. W rzeczywistości tego nie widać, że wychodzi na to samo a nawet gorzej. Bo to co przeznaczy się na zakup podręcznika i opłacenie urzędnika może szło na jakieś materiały dydaktyczne do szkół?

Ogólnie masz rację, ale zmniejszenie kosztów w tym przypadku polegało na obcięciu marży wydawnictwom, która była absurdalna i często przekraczała 400%.

Swoją drogą twoje argumenty doskonale wyjaśniają dlaczego '500 złotych na dziecko' to finansowe oszustwo - zanim państwo da ludziom 500 zł, musi najpierw im zabrać 800 zł. Niestety przy okazji ostatnich wyborów wiele osób uwierzyło, że pieniądze można produkować samymi intencjami.
Cytat:

Podstawa programowa. Uczyłem się na nowej podstawie jako pierwszy rocznik i zdawałem nową maturę, z którą i tak były cyrki bo na kilka miesięcy przed nawet nauczyciele niewiedzieli jak będzie ona wyglądać.

No i sam widzisz co jest największym problemem w edukacji - bałagan i ciągłe zmiany. Właśnie chcemy sobie zafundować kolejne kilkanaście lat rewolucji.
Cytat:

Co do przedmiotów ścisłych, matematyka w mojej klasie matfiz wyglądała tak, że zanim napisaliśmy sprawdzian z działu X to byliśmy już w połowie działu Y. Jeśli to jest dobrze rozplanowana podstawa programowa to jestem papieżem.

To o czym piszesz nie ma nic wspólnego z podstawą programową. W ogólne mam wrażenie, że wiele osób bezmyślnie powtarza różne argumenty na temat podstawy programowej nie wiedząc co to w ogóle jest. Podstawa to jest tylko zbiór minimalnych wymagań, które muszą zostać zrealizowane. W oparciu o nią tworzy się programy nauczania, a potem w oparciu o programy powstają podręczniki i na koniec jest nauczyciel, który ten program realizuje. To jest jeden z powodów dla których w edukacji jest olbrzymia bezwładność i każda nawet najmniejsza zmiana wymaga kilku/kilkunastu lat wdrożenia.
Cytat:

O fizycie i chemii to już chyba szkoda gadać. Nauczycielka w liceum była załamana poziomem wiedzy mojego rocznika, a to dlatego, że nie przerobiliśmy całego materiału, którego było za dużo. Nie tyczy się to tylko mnie, każdy z nas z innej szkoły miał ten sam problem.
Z fizyką tak samo, ale tutaj łatwiej nadrobić zaległości. Każdy miał wiedzę na innym poziomie.

Nie programu jest za dużo, tylko godzin jest za mało - jak pisałem to jest prawdziwy problem w szkole, a nie to jak ona jest podzielona. Jak już pisałem, wcale nie uważam, że utworzenie gimnazjum to był dobry pomysł, ale jednocześnie uważam, że likwidowanie ich w tej chwili to jest jeszcze gorszy pomysł.
Cytat:

Jak dla mnie ta podstawa programowa jest pełna błędów, z resztą wystarczy spytać się nauczycieli w liceum i wykładowców co mają ludzi z 1 roku.

No to właśnie pytasz - ja mam studentów I roku i odpowiadam ci, że podstawa programowa nie ma tu nic do rzeczy. Podstawa jest dopasowana do liczby godzin, a tych jest mało. Powodów obniżenia jakości kształcenia jest wiele. Jednym z nich rzeczywiście było utworzenie gimnazjów, ale nie w taki sposób jak ludzie to rozumieją. Sam fakt istnienia gimnazjów nie obniża jakości edukacji - problemem było to, że aby je utworzyć potrzeba było 15 lat rewolucji. No jak się pomału zaczyna ta rewolucja kończyć, to właśnie fundujemy sobie kolejną.

Ale żeby skończyć tę dyskusję o podstawie programowej, tu masz aktualną podstawę z historii dla gimnazjum i liceum:
http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2011/02/4c.pdf
W szczególności przeczytaj sobie komentarz na stronie 70.
Napisz jakie dokładnie są błędy w tej podstawie.

Cytat:

A odnośnie problemu budynków, cóż. Zamiast budować ECS, który za kilka lat i tak pewnie trafi do rozbiórki poprzez błędy w wykonaniu to można było zbudować kilka szkół i problem by się rozwiązał.

Nie zapominaj, że gimnazjów w Polsce jest ponad 7 tysięcy. Chcesz im wszystkim pomóc tym ECS-em?
bartosz b 
   

VIP


Dołączył: Sob Lis 27, 2004 20:07
Posty: 969
Skąd: Gdańsk-Zakoniczyn

PostWysłany: Czw Lis 05, 2015 17:52    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

trojub napisał:
dzisiaj pojawiła się data 2026
jako docelowa data końca reformy, a i.


Gdzie?
Ja akurat czytałem, że może lepiej zacząć od 2017 roku i obecne 5 klasy będą 7.
A przez 1 rok nie będzie zerówek (powrót do siedmiolatków).

I jest to mówione wyraźnie, że to ma być już, a nie za kilka lat, od klas pierwszych, jak mi się też wydawało.
Stąd to pozytywne zaskoczenie (powstałe z powodu braku dzielnicowego gimnazjum).
trojub 
   

Forumowicz


Dołączył: Czw Wrz 19, 2013 8:34
Posty: 159
Skąd: Gdańsk-Ujeścisko

PostWysłany: Czw Lis 05, 2015 18:28    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

2026 jest wspomniany np. tu
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19134871,pis-chce-likwidacji-gimnazjow-czyzby-juz-zapomnialo-kto-w.html
pod nagłówkiem "Co z gimnazjami?"
bartosz b napisał:

Ja akurat czytałem, że może lepiej zacząć od 2017 roku i obecne 5 klasy będą 7.
A przez 1 rok nie będzie zerówek (powrót do siedmiolatków).

Nie ma takiej opcji - nawet PIS nie planuje zakazać 5-latkom iść do zerówki, więc nie ma możliwości zrobienia rocznika bez zerówek. Zresztą to i tak nie rozwiązałoby żadnego problemu.

Puszczenie obecnych 5-klasistów do 7-klasy za dwa lata będzie oznaczać, że trzeba będzie dosztukować podstawę/program/podręczniki pod ich kątem, który to program i tak trzeba będzie zmienić dla kolejnych roczników, czyli zgodnie z przewidywaniami jeden wielki bajzel.

Sam fakt, że latają wokoło takie absurdalne pomysły dowodzi, że nikt tego nie przemyślał i jest to jedna wielka improwizacja. Naopowiadali głupot w kampanii wyborczej ze zdecydowanym 'damy radę', a teraz będą kombinować jak to jakoś partyzanckimi metodami przepchnąć.
Cytat:

I jest to mówione wyraźnie, że to ma być już, a nie za kilka lat, od klas pierwszych, jak mi się też wydawało.

Mówić można wszystko. VAT też miał być na 22%, a już się okazuje, że jednak nie da rady. Obawiam się, że nic dobrego się z tego nie urodzi.
mieszkaniecUjesciska 
   

VIP


Dołączył: Pon Lut 09, 2009 20:23
Posty: 1006
Skąd: Gdańsk Ujeścisko

PostWysłany: Czw Lis 05, 2015 21:18    Temat postu: Re: Gimnazjum - może to dobrze jeśli zlikwidują

trojub napisał:

Co mnie jeszcze dziwi, to rzeczywiście jako rodzice chcielibyście, żeby w podstawówce z 6-7 letnimi dziećmi były 15 letnie dryblasy? Czy może wierzycie, że jak ci nastolatkowie trafią do podstawówki z bobasami, to nagle zrobią się nich grzeczne dzieci?


Chodziłem do 8 klasowej podstawówki, Ty pewnie również i czy faktycznie postrzegałeś to jako problem? Nie przypominam sobie, zeby starsze klasy jakoś negatywnie wpływały na młodsze roczniki. Może miałem to szczęście, że chodziłem do normalnej podstawówki.
Moim zdaniem większym problemem teraz jest to, że dzieciaki po skończeniu szóstej klasy idą do nowej szkoły i myślą, że są juz "dorośli" bo wkraczaja w nowy etap życia i edukacji. Dodatkowo rozpoczyna się wśród nich swoista rywalizacja, kto najbardziej "zabłyśnie" w nowej szkole i to niekoniecznie w sferze zdobywania wiedzy. Jeśli udałoby się nad tym jakos zapanować, a dodatkowo zmienić ten kiepski program nauczania to ostatecznie gimnazja mogłyby zostać.
Odpowiedz do tematu Strona 1 z 2 Idź do strony 1, 2    Następna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat


 
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Forum Gdańsk

  

osiedla Gdańska:

  2 Potoki 3 Kolory Albatross Towers Alfa Park Ambasador Angielska Grobla Apartamenty Nadmorskie Apartamenty Przy Plaży Arkońska Astra Park Atrium Gdańskie Audiopolis Aura Gdańsk Avalon Awiator Bajkowy Park Baltic Center Barbakan Biskupia Górka Błękitna Kaskada Braci Majewskich Brętowska Brama Browar Gdański Brzozowy Park Budowlani Casa Patrizia Castilla (Kowale) Centralpark Chabrowe Chmielna Park Cieszynka City Park Copernicus Cytrusowe Czterobloki Cztery Kąty Cztery Oceany Cztery Pory Roku Długa Grobla Do Studzienki Dolina Dwóch Jezior Dolina Potęgowska Domy Przy Tanecznej Dwa Tarasy Dziedziniec Energooszczędne Fregata Futura Apartamenty Galeon Gardenia Garnizon Habenda Hiszpańskie Hokejowa Horyzont Jabłoniowa (INPRO) Jabłoniowa (PB Kokoszki) Jabłoniowy Sad Jary Jasień Jasień Park Jaworzniaków Jednorożca (Wroński) Jelitkowo Jelitkowski Dwór Jezioro Jasień Jodłowy Park Kameralne Kamienica Francuska Kamienica Pod Wrzosem Kamienice Magellana Kamienice Nad Motławą Kamienice Nad Strzyżą Kamieniczki Akademickie Kartuska 26 Kazimierz Kiełpino Górne Klimaty Klukowo Kochanowskiego 39 Kolorowe Krokusowe Królewskie Wzgórze Kryształowe Kwartał Kamienic Laurowe Lawendowe Wzgórza Leszczynowe Lipce Łostowice Maciejka Maćkowy Marina Primore Matemblewo Migowskie Tarasy Mila Baltica Miłe Miłe Wzgórze Morena Park Morenova Morenowe Wzgórze Myśliwska 17 Myśliwska Park Myśliwski Stok Myśliwskie Nad Jarem Nad Jeziorem Nad Wodą Nadmorski Dwór Neptun Park Niedźwiednik Nova Oliva Nowa Letnica Nowa Osowa Nowator Nowe Osiedle Nowiec Nowy Horyzont Olimp (Kowale) Oliwa Park Optima Orle Gniazdo Orunia Górna Osowa II Osowa Wodnika Ostoja Myśliwska Pana Tadeusza Parkowe Wzgórze Piastów Pięciu Mostów Piotrkowska 27 Platinum Park Platynowa Pogodne Pohulanka PB Górski Polonica Południowe Pomarańczowe Promienne Przeróbka Przy Srebrnej Ptasia Quattro Towers R.S.M. Budowlani Reduta Żbik Rezydencja Marina Robyg Sarnia Dolina Słoneczna Dolina Słoneczna Morena Słoneczne Słoneczne Wzgórza Słoneczniki Smęgorzyno Srebrzysta Podkowa (Kowale) Stary Chełm Stylowe Szafarnia Szmaragdowe Wzgórze Szpora 7 Św. Wojciech Świerkowe Świętokrzyskie Świętokrzyskie (PB EKO) Świrskiego Trzy Dęby Trzy Żagle Ujeścisko Vivaldiego Wieża Leszka Białego Wieżycka Wieżycka Folwark Wiktorii Wilanowska Willa Wajdeloty Wiszące Ogrody Wolne Miasto Wróbla Staw Wzgórze Elizy Wzgórze Focha Wzgórze Magellana Za Słoneczną Bramą Zabornia Zabytkowa Współczesna Zakoniczyn Zapiecek Zielona Dolina Zielone Zielony Stok Złota Karczma

dzielnice Gdańska:

  Aniołki Brętowo Brzeźno Chełm Jasień Kokoszki Krakowiec-Górki Zachodnie Letnica Matarnia Młyniska Nowy Port Oliwa Olszynka Orunia-Św. Wojciech-Lipce Osowa Piecki-Migowo (Morena) Południe Przymorze (Małe i Wielkie) Rudniki Siedlce Stogi z Przeróbką Strzyża Suchanino Śródmieście VII Dwór Wrzeszcz Wyspa Sobieszewska Wzgórze Mickiewicza Zaspa (Młyniec i Rozstaje) Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Forum Sopot

  

osiedla Sopotu:

  Aquarius Dolina Gołębiewska Grunwaldzka 93a Osiedle Marii Ludwiki Osiedle Mickiewicza Polana Świemirowska Przylesie Sopocka Rezydencja

dzielnice Sopotu:

  Brodwino Dolny Sopot Górny Sopot Kamienny Potok Karlikowo Świemirowo

Forum Gdynia

  

osiedla Gdyni:

  Albatros Altoria Apartamenty Altus Apartamenty Centrum Apartamenty Conrada Apartamenty Gdynia 3000 Apartamenty Na Polanie Baltic Villa Batorego 7 Bernadowo Cadena Park Chrobrego Columbus Demptowo Dolina Cisów Fikakowo Fort Forest Gdyńskie Gorczycowa 3 Horyzonty Gdyni Jantarowe Kamienica Bosmańska Kamienica Moderna Kasztanowa Kępa Redłowska Komandorskie Wzgórze Leśne Łanowa I Marco Polo Mistral Morskie Myśliwskie Tarasy Nad Kępą Nawigator Orłowska Bryza Parkowe Patio Róży Pomorska 57 Redłowska Kaskada Redłowski Stok Rezydencja Sokół Rezydencja Tarasy Sea Towers Shiraz Park Skłodowska 8 Skłodowskiej Sojowa Sokółka Sokółka Zielenisz Śniadeckich 4 Transatlantyk Uranowa Villa Spokojna Wiczlino Ogród Willa Nad Morzem Witawa Zacisze Leśne Zielona Dolina Zielone

dzielnice Gdyni:

  Babie Doły Chwarzno - Wiczlino Chylonia Cisowa Dąbrowa Działki Leśne Grabówek Kamienna Góra Karwiny Leszczynki Mały Kack Obłuże Oksywie Orłowo Pogórze Pustki Cisowskie - Demptowo Redłowo Śródmieście Wielki Kack Witomino (Radiostacja i Leśniczówka) Wzgórze Św. Maksymiliana

W REGIONIE:
Bytów Chojnice Gdańsk Gdynia Hel Jastarnia Kartuzy Kąty Rybackie Kolbudy Koleczkowo Kosakowo Kościerzyna Krynica Morska Kwidzyn Lębork Łeba Łęgowo Malbork Mierzeszyn Pruszcz Gdański Pszczółki Puck Reda Rotmanka Rumia Słupsk Sopot Starogard Gdański Straszyn Tczew Ustka Wejherowo Władysławowo Żukowo

      FORUM GDAŃSK     FORUM SOPOT     FORUM GDYNIA     FORUM PRUSZCZ GDAŃSKI     FORUM STRASZYN

    FILMY Gdańsk/Sopot/Gdynia      TRÓJMIEJSKA GALERIA      Co warto zobaczyć na świecie?

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024   Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO
Załóż forum  |   Kontakt  |   O nas  |   Regulamin   |  Reklama